20. juuli 2013

Vaikse ookeani võitlus / Pacific Rim

"Pacific Rim", USA 2013. Rež. Guillermo del Toro. 132 min.


Suvi on Hollywoodi aeg. Niipea kui ilmad soojemaks lähevad, paiskuvad kinodesse nagu kosest planeedi kalleimad plokkpusterid, millest uhkemais on staaridesse ja uuemal ajal eeskätt efektidesse investeeritud Eesti Vabariigi kultuuriministeeriumi aastaeelarve jagu dollareid.

Eks säärast kino jagu ka mõnevõrra ka teistesse sesoonidesse, aga kõvemad kassamagnetid on üldiselt ikka koolivaheaegadele rihitud. On ju suur ja aina kasvav osa publikust lapsed ja noored ning lisaks leidub ka täiskasvanute seas üha rohkem neid, kes ei raatsi lapsepõlvest loobuda. Sestap annavad suvekinos tooni üleilmselt ja igale eale mõistetavad muinaslood, ulmekad, märulid ja koomiksid, mis pole mängufilmidena oluliselt vähem animeeritud kui multikatena.Need puhtalt meelelahutusele ja vau-faktorile panustavad vaatemängud, mille turundusse on paigutatud vähemalt sama palju raha kui tootmisse, ei vaja tegelikult soovitamist - reklaam jõuab niigi viimse kui põlvepikkuse poisikeseni ja potentsiaalne vaataja teab üsna täpselt, millega tegu on. Kesse ikka ootab "Z maailmasõjast" või "Lone Rangerist" meie ajastu kriitilist analüüsi või kunstilist katarsist? Selleks on Ulrich Seidli "Paradiis" ja Ron Fricke "Samsaara". Kes otsib inimlikult puudutavat lugu, ei lähe vaatama "Terasmeest", vaid Oscari-dokki "Searching for Sugar Man".Aga kui tahtagi tunda lihtsat lapselikku rõõmu suurejoonelisest lammutamisest ja mürinal vastu taevast lastud sadadest miljonitest? Sel juhul on "Pacific Rimi" pilvelõhkuja-suuruste mehha-Jäägrite kähmlus pilvelõhkuja-suuruste koletise-Kaijudega kaugelt parim valik Hollywoodi selle suve suurmäruleist. Ja mitte ainult selle.

Mehhiklane Guillermo del Toro on jaapani monstrumi- ja robotikultuurist lähtudes loonud hoopis terviklikuma ja köitvama apokalütilise märuli kui varem samadest allikatest ammutanud Roland Emmerich ("Godzilla") ja Michael Bay ("Transformerid").

Kes on JAFFil või muidu näinud sedasorti robootilisi animeid nagu "Appleseed" ja "Evangelion", sellele pakub Toro omajagu äratundmisrõõmu. Kes pole, sellele võiks "Pacific Rim" ehk olla jaapani fantaasia, ulme ja apakoalüptika treileriks.Nupp ilmus õige veidi lühemalt ka Ekspressis.


"Vaikse ookeani võitlus" kinodes: Forum Cinemas, Solaris. Arvamusi: IMDB (7.9/10), Rotten Tomatoes (72%), Peter Bradshaw (2/5), Mart Noorkõiv (3.5/5), Raiko Puust (9/10), Viljar Voog, ÕL (9/10), Tarvi (3/5).

5 kommentaari :

Anonüümne ütles ...

Muide, kommentaar FB "puhvetisabale" - tõlke tegi SDI.

joonas ütles ...

Aitüma. Kõnealune FB-kommentaar oli: "eesti subtiitrid on üsna kohmakad: ground-air missile - õhurakett; buffet - puhvetisaba".

tshiif ütles ...

Kes ootaks "Z maailmasõjast" meie ajastu kriitilist analüüsi? Näiteks see, kes raamatut lugenud. Täiesti nüri ekraniseering, mille sarnasus originaaltekstiga seisneb pealkirjas. Kurb tulemus.

joonas ütles ...

"World War Z" raamatut on tõesti paljud soovitanud.

joonas ütles ...

PS. Pärast WWZ raamatu lugemist: tõsi puha, raamat sisaldab jah teatud määral kriitikat tänapäeva maailma aadressil (ehkki üsna ameerika-keskselt piiratud mätta otsast) ja ekraniseeringul on raamatuga õige vähe ühist.