4. juuni 2014

Homse piiril / Edge of Tomorrow

"Edge of Tomorrow", USA-Inglismaa 2014. Rež. Doug Liman. 113 min.


Mõne aja eest tundus, et hollivuud peaks ulmevallas rohkem japsidest eeskuju võtma. Mida aeg edasi, seda enam paistab, et muudkui aga võetaksegi. Guillermo Del Toro "Pacific Rim", Gareth Edwardsi "Godzilla" ja nüüd see. Oluliselt sisukamaks või sügavamaks kassaulmekad seeläbi muutunud ei ole, aga värskust ja hoogu oleks sellesse A-kategooriasse trüginud B-žanri natuke nagu juurde tulnud küll.

Suures plaanis oleks "Homse piiril" justkui raamatupidaja või arvuti poolt külmalt kokku kalkuleeritud postmodernne mosaiik. Uusi ideid siit ei leia, aga hoolega on välditud eelkäijate vigu ning kokku kuhjatud põhjalikult läbi proovitud, oma müüvust tõestanud detaile.Mõõdukas militarism, korduvate viidetega Kubricku "Full Metal Jacketile". Ulmeline uuslavastus "Reamees Ryani" dessandist. Rasketehnika ja eksoskeletid, mida Verhoeveni vanas heas "Starship Troopersis" kahetsusväärsel kombel polnud üldse ja mis "Elüüsiumis" liialt vähe kasutamist leidsid.

Vähem patriootlikku iba ja tühja ninanokkimist, rohkem tulnukaid, otsest kontakti ja lahingutegevust kui "Battle LAs", "Battleshipis" või enam-vähem ükspuha millises teises tulnukasõja filmis. "Evangelioni" animet meenutavad, müstiliselt võitlusvõimelised neoontulnukad. "Kuust" ja "Unustusest" tuttav igavene taastulek ja surematus koos "Lähtekoodi" ja "Looperi" ajasõlmega; shoot-em-up arvutimängu korduvus.

Vastupandamatu Brendan Gleeson! Iga ulmenohiku jaoks veelgi vastupandamatum amatsoon Emily Blunt ("The Adjustment Bureau", "Looper") ilma igasuguse alastuseta (PG-13)! Ja kes võiks "Minority Reportist" saati paremini ulmeheeroseks sobida kui saientoloog Tom Cruise?Selline ratatouille lihtsalt ei saa untsu minna. Ja ei lähegi, kuigi maitseb kokkuvõttes mitte nagu Kubrick või Verhoeven, vaid nagu kallis luksusversioon kriitikute poolt vihatud, tänaseks üldiselt unustatud lustakast Z-ulmekräpist "Skyline". Mis iseenesest tähendab omas žanris, ulmemadinana oivaliselt toimivat ajaviidet, kuigi sisu ega hinge siin kuigivõrd pole. Meelde ei jää suurt midagi, nalja ei saa kuigivõrd, kuid pauku saab. Ja põnevust."Homse piiril" kinodes: Forumcinemas, Solaris, Viimsi, Cinamon, Apollo. Hinnanguid: IMDB (8.1/10), Rotten Tomatoes (91%), Peter Bradshaw / Guardian (2/5).

Kommentaare ei ole :