21. aug 2014

Lucy

"Lucy", Prantsusmaa 2014. Rež. Luc Besson. 89 min.Luc Bessoni märulikastmes "Kosmoseodüsseia". Tundub, et viimasel ajal eelkõige funktsionaalset kiir-meelelahutust tootnud Besson igatseb taga "Léoni" ja "Viienda elemendi" aegu, mil tema loomingut tõsisemalt võeti ja rohkem tähele pandi.

Põhimõtteliselt ju sümpaatne üritus, kuigi idee inimaju lõpmatust, et mitte öelda jumalikust väest, mille saab vabastada droogide abil, põhimõtteliselt kattub Neil Burgeri "Limitlessiga". Bessoni ambitsioonid on küll ajatumad ja universaalsemad, elu ja eksistentsi mõtteni välja. Kubricku kõrval viitab "Lucy" ka "Samsaarale", Wellsi ajamasinale, "Maatriksile" ja Noéle.Paraku veab teostus alt - korralikult läbi kirjutamata stsenast alates ning amatöörlikult abitu, eklektilise visuaaliga lõpetades. Terve neljakümnemiljonine eelarve oleks justkui investeeritud Scarlett Johanssonisse ja üpris tarbetusse tagaajamisse, ilma et operaatorile ja kunstnikule oleks sentigi jagunud. Tulemus tundub pigem hooletu ja robustne ideekavand kui valmis film. Ühtse nägemuseta, süsteemitult kokku kuhjatud kollaaž mitmelt poolt välja rebitud kaadreid ja viiteid.

Naismäruleile mõeldes - näiteks Bessoni enda produtseeritud "Colombiana" oli täiesti sisutu, aga tervikuna ikkagi märksa stiilsem ja terviklikum linateos kui "Lucy". Mis siin veel rääkida Joe Wrighti perfektselt välja peetud "Hannast". Isegi Philip Noyce'i üsna väheütlev "Salt" toimis tervikuna veenvamalt. Hollywoodi kohta võib öelda igasugu asju, aga seal ei luba siiski naljalt keegi endale säärast räpakust nagu Besson siin. (Jah, tänan küsimast, isegi mitte Michael Bay.)"Lucy" idee on iseenesest paljulubav ja kohati on film päris haarav. Bessoni söakus nii suurt tükki haugata võiks olla kiiduväärt, kui see ainult poleks tal suud nii jokkerlikult lõhki ajanud. Oleks võinud sündida hea asi, kui keegi oleks suutnud ja viitsinud selle korralikult ära vormistada. Selle asemel sündis haltuura, mis ei pea paljuks ka moraali lugeda.

Film, mille plakat lubab näidata tavaelus väidetavalt alakasutatud inimaju potentsiaali sajaprotsendilist rakendamist, ei suuda omaenese potentsiaali kuigivõrd realiseerida. Kahju."Lucy" kinodes: Forumcinemas, Solaris, Viimsi, Cinamon. Hinnanguid: IMDB (6.6/10), Rotten Tomatoes (64%), Ralf (5/10), Diana (C), klm (saast), Marta Balaga / Sirp (nüri ja lärmakas popkornifilm).

Kommentaare ei ole :