27. sept 2014

Kutsuge McCall / The Equalizer

"The Equalizer", USA 2014. Rež. Antoine Fuqua. 131 min.


Äsja kirjutas Hollywood Reporter, et Venemaal leiab üha enam kõlapinda soov mitte lubada oma oma kinodesse ameerika filme, mis näitavad Venemaad või venelasi halvas valguses. Iseenesest arusaadav soov, sest tõsi ta on, et selliseid filme on omajagu, ning mõeldes Venemaa praegusele Läänele vastandumise poliitikale võib kindel olla, et neid tuleb üha juurde.On ju märuli-plokkpustereis lääne heerosed ajast aega armastanud elada oma vägivaldseid impulsse välja ideoloogiliselt korrektselt - demokraatia ja vabaduse lipu all. Külma sõja lõppedes tundus korraks, et ajalugu on kaputt ning vääriliselt saatanlikku ja vägevat vastast, keda kõikvõimalikud rambod ja bondid saaksid läänelike põhiväärtuste nimel õiglaselt looja karja saata, enam polegi.

Allahi, Pentagoni ja perekond Bushi abiga läks see tunne kähku üle. Uuel sajandil on Läänel eesotsas Ühendriikidega vaenlasi ja sõdu taas jalaga segada. Kurjuse telje ja surematu terrorihüdra kõrval tahab taas tõsiseltvõetava oponendina esineda ka imperaator Vladimir "Geopoliitiline Katastroof" Putini poolt valitsetud Venemaa. Õigupoolest ei pruugiks venelased pahandada, kui jänkid Vladimir Vladimirovitši soovile vastu tulles näitavadki neid tõsise ohuna.80ndate teleseriaali taaselustavas "Kutsuge McCallis" esindavad koomilist puuvene keelt purssivad tegelased puhast kurjust, kuigi film pole pealtnäha üldse poliitiline, ammugi mitte militaarpatriootlik nagu lavastaja Antoine Fuqua eelmine, nõretavalt tähetriibuline märulikäkk "Olümpos on langenud". McCall (Denzel Washington) on lihtsalt üks järjekordne üleinimlikult võitlusvõimeline eksagent, ühtlasi lõputult lihtne ja hea inimene, vankumatu õigluse eest seisja, orbude ja leskede kaitsja.Harilik muinasjutt, eks ole. Ei mingit iiveldamaajavat ideoloogiajura, vaid üdini traditsiooniline, korralikult lavastatud, piisava madina ja mõningase gorega garneeritud krimipõnevik, mis loksub aeglaselt ja veidi uimaselt vältimatu lõpplahenduse poole nagu Mysticu jõgi Bostoni lahte. Isikupäratu, üllatusteta ja seeläbi igavapoolne, kuid siiski küllalt kvaliteetne ajaviide. Plusspunktid selle eest, et McCall armastab lugeda ja kasutab raamatut ka relvana, ning selle eest, et heliribal kõlab "New Dawn Fades" (küll Moby kaver, mitte Joy Divisioni originaal).Ent kui vaadata veidi kaugemale tost päälispinnast ja üpris häbematust tootepaigutusest, mis algab juba esimestes kaadrites, ammu-ammu enne loo käivitumist, siis avaneb mõnevõrra huvitavam pilt. Pimeduse leegione, elajalikku vene maffiat juhib Vladimir Puškin (sic!), üksik valguserüütel McCall on aga sümpaatne, hallineva peaga viiekümnendais eluaastais neeger.

Seebulegi selge, kelle vastasseisu siin allegooriliselt kujutatakse.Siit edasi hargnevad igasugu poliitilised allusioonid alates juba originaalpealkirjast, mis tõlkes tähendab "Võrdsustajat". Sisepoliitikas on vastasrinna poolt sotsiks sõimatud president Obama võrdsuse eest sõna võtnud nii seksuaalvähemuste diskrimineerimise, palgalõhe kui varandusliku kihistumise küsimustes.

Välispoliitiliselt on võrdsuse-sõnum aga just see trööst, mida me Obamalt ootasime ja tema äsjasel Tallinnas-käigul ka saime: et Balti riigid on oma väiksusest hoolimata võrdsed partnerid Ühendriikidele ja NATOle, kes tõttavad meid jalamaid kaitsma, kui vaenlane meie väravatele ilmub.Obama sõnad võeti siin vastu, nagu öeldakse, kauakestvate kiiduavaldustega. Sestap võiks arvata, et küllap läheb sama sõnum meil hästi peale ka filmi kujul, kus rüütellik mustanahaline ameeriklane paneb karmi käega paika sadistlikke vene retse, kes abitul lapsprostituudil silmnäo segi peksavad. Eestlaste kollektiivsesse alateadvusse sügavalt juurdunud hirme võiks leevendada juba filmi plakat, mis teatab ühemõtteliselt: "Läbirääkimised on lõppenud".

Kas ja kui palju sel kõigel tegelikkusega pistmist on, on iseküsimus."Kutsuge McCall" kinodes: Forum, Solaris, Viimsi, Cinamon, Apollo. Hinnanguid: IMDB (7.8/10), Rotten Tomatoes (58%), Mart Raun (6/10).

Kommentaare ei ole :