23. okt 2014

Raev / Fury

"Fury", Inglismaa / Hiina / USA 2014. Rež. David Ayer. 134 min.Film nagu tank, mitmekümnetonnine mudane rauakolakas - võtab visalt tuure üles, aga kui juba kord käima läheb, siis surub end veidi kohmakalt ja inertselt, kuid jõhkra jõu ja sihikindlusega läbi laipade ja ja verise pori.

Ei saa just öelda, et sel eeposel poleks puudusi hoolsast viiulivingutamisest kuni kummalisevõitu karakteriloogika hüpeteni. Tegelikult, kui nüüd ikka järele mõtlema hakata ja püüda objektiivi etendada, siis veidi kisub kraavi see värk. Millest on kahju, sest siin on siiski teraseid teemapüstitusi, toredaid dilemmasid ja mõjuvalt jälki ebainimlikku õhkkonda.

Samas ega eriti ei taha järele mõelda ega objektiivi. Kui ammu pole ühtegi vähegi viisakat sõjafilmi näinud? Umbes nii Miike "13 Assassinsist" ja Greengrassi "Green Zone'ist" saati vist (mõlemad 2010). Käesolev kümnend haigutab nagu suur pommiauk. Teise ilmasõja kohta meenub esimesena Clooney tänavune äpardus "Monuments Men", ja hea tankifilmina Samuel Maoze viis aastat vana "Liibanon".

Seda kõike arvesse võttes oleks kohatu siin piibli ja paatose teemadel norida. Üle prahi vaadatav lugu, huvitav ja lahingustseenides ka põnev. Enam-vähem sellist sõjafilmi me tahtsimegi."Raev" kinodes: Forumcinemas, Solaris, Viimsi, Cinamon, Apollo. Arvamusi: IMDB (8.3/10), Rotten Tomatoes (80%).

Kommentaare ei ole :