27. nov 2017

Anarhist kolooniast / Park Yeol / Anarchist from Colony

"Park Yeol" / "Anarchist from Colony", Lõuna-Korea 2017. Rež Lee Je-hoon. 129 min.


"Hakkame koos elama, ma olen ka anarhist," ütleb kangelanna algatuseks äsja kohatud kangelasele, võites kohe ka minu kui vaataja südame. Peagi peavad mõlemad tegelased juba seltsimeeste rakukesega koosolekut ja arutavad tegevuskava, hääletades, kas anda kere peale žurnalistile, kes on sotside kohta halvasti öelnud. Otsustatakse anda.

Terve see film on nagu meie viimasel ajal suurtel kiirustel ja hulgakaupa kapist väljuvate uus-antikommunistide ärritamiseks loodud. Kujutan elavalt ette, kuidas vahvad valgekaartlased Koppel, Hõbemägi ja Espak seda nähes ja koreakeelset "Internatsionaali" kuuldes näost kaameksid läheksid ning koos filmi põhipaha, varbavahedeni õela jaapani ministri Mizuno Rentarōga röögataksid: "Kuradi kommarid, nad on kõikjal!"

Filmi tegelased eesotsas nimikangelase, anarhist Pak Yeoliga on reaalsed ajaloolised kujud. Korea immigrantide massiline tagakiusamine ja tapmine Jaapanis ning muud sündmused, millest jutt, on valdavalt tõepoolest toimunud. Kuid traagilisest lähtematerjalist hoolimata pole "Anarhist kolooniast" mingi masendav katkuhauas sobramine, vaid pigem kerge, hoogne ja rõõmsameelne lugu armastusest, anarhiast ja võimudega ülbitsemisest. Kuigi põhiliseks tegevuskohaks on vangla, on lugu üpris nunnu, romantiline ja optimismi sisendav, nii et raske on pahaks panna liigset pikkust, pakse värve, suhtelist lihtsakoelisust ja melodramaatilisi võtteid.

Sest kõigest hoolimata mõjub "Anarhist kolooniast" hea näitena sellest, kuidas ajalugu valulemata ja värske pilguga käsitleda, minetamata seejuures ei infot ega ideoloogilist sõnumit. Samuti äsja festivalil esilinastunud "Igiteele" mõeldes tundub, et meie kandi filmitegijail oleks ses vallas korealastelt üht-teist õppida.



"Anarhist kolooniast" Pöffil. Hinnanguid: IMDB (7/10).

Kommentaare ei ole :