14. jaan 2018

Aja rännak / Voyage of Time

"Voyage of Time: Life's Journey", USA 2016. Rež. Terrence Malick. 90 min.


Kahju küll, aga Malick jookseb siin lati alt läbi, ja mitte ainult enda ülikõrge lati alt. Sisuliselt on võetud “Elupuu” maailma loomise osa ja venitatud see pooleteisttunniseks, osalt isegi taaskasutades samu kaadreid. Sellest ei pruugiks midagi olla, sest kogu see kõrgresolutsioonis looduslik ja eriefektne ilu on suurel ekraanil kena vaadata, aga paraku on siia kontrastiks vahele topitud ohtralt võikas esimeste telefonikaamerate kvaliteedis kaadreid tänapäeva kaootilisest elust mitmel pool maailmas. Ma saan aru, et see räpakus peab rõhutama meie eksistentsi tühisust universumi ülevuse taustal, aga erinevalt “Elupuust” see tervikuna lihtsalt toimi, eriti kui mõelda sellele, et tegu on IMAXile mõeldud filmiga, millelt ootaks visuaalset tippkvaliteeti. Nõrk kunstiline valik, ja tekib karvane kahtlus, et vähemalt osalt on see tingitud materjalipuudusest ja soovist paisutada film väheste kuludega kinoseansi pikkusse (IMAXi-versioon on kõigest 40 minutit).

Minu jaoks esmakordselt ei toimi siin ka Malicku tavapärane igavikulisi küsimusi esitav voiceover, mõjudes pigem õõnsa, kohatu ja piinlikuna hoolimata Cate Blanchetti sugestiivsest häälest. Ja täpselt samuti nagu ei tule "Aja rännakule" kasuks võrdlus Malicku enda võimsa filmograafiaga, ei tule sellele kasuks ka kõrvutus Ron Fricke täiuselähedaste maailmapildistustega “Baraka” ja “Samsaara”, millele "Rännaku" reklaamides rõhutakse.

Jah, ka siin on väga ilusaid kaadreid, ulmelisi screensavereid ja üüratuis kogustes hämmastavalt pulbitsevaid mülkaid, ja Pärti ja värki. Aga tervikuna ei ütle "Aja rännak" sisuliselt midagi uut ja vormiliselt mõjub juhusliku, räpakalt üle jala kokku klopsitud autoparoodiana. Kokkuvõttes tüütuvõitu haltuura. Tahan oma raha tagasi.


"Aja rännak" kinos: Artis. Hinnanguid: IMDB (6.5/10), Rotten Tomatoes (67%).

Kommentaare ei ole :